Puchar Ameryki

International Soccer League (Interliga, Puchar Ameryki) były to amerykańskie piłkarskie rozgrywki ligowe, w których uczestniczyły drużyny europejskie. Uformowane zostały w 1960 roku, a ostatni raz rozegrano je w 1965.

Zwycięzcy interligi
:

* 1960 Bangu Atlético Clube (Brazylia)
* 1961 Dukla Praga (Czechosłowacja)
* 1962 América Rio de Janeiro (Brazylia)

Najlepsi zawodnicy ligi:

* 1960 Ademir de Guia (Bangu Atlético Clube)
* 1961 Válter Santos (Bangu Atlético Clube)
* 1962 Carl Bogelein (Reutlingen)
* 1963 Bobby Mooren (West Ham United)
* 1964 Gard Zebrowski (Werder Bremen)
* 1965 Uwe Schwart (New Yorkers)

stoją (od lewej): Szymkowiak, Winkler, Pierzyna, Anczok, Janik, Grzegorczyk, Dymarczyk
kucają (od lewej): Banaś, Gulba, Pogrzeba, Liberda, Jóźwiak, Orzechowski

Po sukcesie w Pucharze Rappana Polonia wzmocniona Eugeniuszem Faberem i Antonim Nierobą z chorzowskiego Ruchu i Zygmuntem Szmidtem z GKS Katowice wyjechała do USA na turniej piłkarski organizowany dla drużyn europejskich. W pierwszym meczu rozgrywek grupowych, w obecności 12736 widzów, drużyna zmierzyła się z mistrzem Węgier i zdobywcą Pucharu Miast Targowych 1964/1965 - budapeszteńskim Ferencvárosem, mającym w swoim składzie takich piłkarzy jak Flórián Albert czy Zoltán Varga. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0, a sędzia nie uznał dwóch bramek strzelonych przez Polonię.

11 lipca o 14:30 Polonia zmierzyła się z mistrzem Szkocji - Kilmarnock F.C., z którym zremisowała 1:1 (0:1). Kończące pierwszą rundę spotkanie z West Bromwich okazało się bardzo trudne dla bytomian. Anglicy prowadzili 2:0 po bramkach Kena Foggo i Johna Kaye, jednak Norbert Pogrzeba w ciągu dwóch minut - w 77 i 79 - doprowadził do wyrównania.

18 lipca o 14:30 nastąpił rewanż z Ferencvárosem w 35 minucie Flórián Albert z podania Gyuli Rákosiego strzelił bramkę dla Węgrów. Po przerwie trener Michał Matyas zastąpił Pogrzebę Zygmuntem Szmidtem. Madziarzy zaprotestowali twierdząc, że jest to niezgodne z regulaminem, jednak komitet organizacyjny przyznał rację bytomianom. Po tym wydarzeniu gra stała się tak ostra, że amerykański sędzia Carannante usunął z boiska Pála Orosza za serię złośliwych fauli. W 63 minucie wyrównującą bramkę zdobył Jan Liberda, a w 66 drugiego gola strzelił Szmidt.

Z Kilmarnock poloniści wygrali 2:0 po bramkach Pogrzeby i Szmidta, natomiast na zakończenie rozgrywek grupowych odbył się rewanż z West Bromwich dopingowanym przez zawodników Ferencvárosu i miejscowych Węgrów, ponieważ gdyby Polonia przegrała - do finału awansowałby właśnie budapeszteński klub. Polska drużyna rozegrała jednak bardzo dobry mecz, dokumentując swoją przewagę sześcioma bramkami, a hat-trickami popisali się Pogrzeba i Szmidt. Dave Murray z NBC New York powiedział po meczu, że Polonia jest najlepszą drużyną, jaką kiedykolwiek oglądał w USA.

Końcowa tabela fazy eliminaci
:

1 Polonia Bytom 6 meczów, 9 punktów, 13:4
2 Ferencvaros 6 meczów, 8 punktów, 10:6
3 West Bromwich Albion, 6 meczów, 4 punkty, 6:13
4 Kilmarnock 6 meczów, 3 punkty, 5:11

Po dość łatwej wygranej nad zwycięzcami pierwszej grupy - New Yorkers - w środę, 4 sierpnia, poloniści spotkali się z tą drużyną w meczu rewanżowym. Mając trzybramkową przewagę z pierwszego spotkania zawodnicy postawili na obronę, aby awansować dalej jak najmniejszym nakładem sił. Efektem tego była bramka stracona w 28 minucie, a strzelcem był Neubauer. Taki bieg wydarzeń zmusił Polonię do zmiany taktyki i dwie minuty później pierwszą bramkę dla bytomian strzelił Szmidt. Po zmianie stron, w 46 minucie, Jerzy Jóźwiak otrzymał podanie od Pogrzeby i celnym strzałem pokonał bramkarza Uwe Schwarta. Wynik meczu nie uległ zmianie do końca i Polonia wygrała Interligę oraz uzyskała prawo do gry o American Challenge Cup.

W pierwszym spotkaniu o Puchar Ameryki nie zagrał Liberda, który leczył kontuzję. W obecności 15 tysięcy widzów Polonia wygrała z niepokonaną dotychczas Duklą Praga, która od czterech lat dzierżyła Trofeum. Pierwsza połowa była wyrównana, jednak w drugiej bytomianie uzyskali przewagę i dała ona efekt w 59 minucie, kiedy bramkę zdobył Jan Banaś, który wykonując rzut wolny z odległości dwudziestu metrów od bramki, trafił jednego z Czechów. Piłka wróciła pod nogi Banasia i strzelił on powtórnie, a bramkarz Ivo Viktor nie zdołał obronić. Druga bramka padła w podobnych okolicznościach. Wtedy w jednego z obrońców Dukli przy rzucie wolnym trafił Norbert Pogrzeba, a odbitą piłkę przejął Ryszard Grzegorczyk, który tym samym ustalił końcowy rezultat.

11 sierpnia odbył się drugi mecz. Choć Polonia od samego początku zaatakowała, jako pierwsza straciła bramkę. Josef Vacenovský w szóstej minucie silnym strzałem z trzydziestu metrów pokonał Edwarda Szymkowiaka. Bytomianie jednak nadal atakowali, a efekt osiągnęli w trzydziestej minucie, kiedy Jerzy Jóźwiak zdobył bramkę wyrównującą. Później zawodnik ten trafił też w poprzeczkę, potem Jan Banaś w spojenie słupka z poprzeczką i znów Jóźwiak w poprzeczkę. Trener Michał Matyas okreslił te wydarzenia jako fantastyczną opiekę bogini szczęścia nad praskim bramkarzem Pavlem Koubą. Po przerwie Zygmunta Szmidta zastąpił Jan Liberda. Czesi nie radzili sobie z bytomską obroną, a ataki Polonii wciąż zagrażały bramce Dukli. Wynik jednak nie zmienił się i Polonia zdobyła American Challenge Cup nazywany w Polsce Pucharem Ameryki.