/p>

Puchar Rappana

Puchar Intertoto (UEFA Intertoto Cup) to letni turniej piłkarski dla klubów europejskich, które nie zakwalifikowały się do innych głównych rozgrywek europejskich prowadzonych przez UEFA (Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA) poprzez rozgrywki ligowe. Zwycięzcy Intertoto są włączani do kwalifikacji w Pucharze UEFA. W 2008 odbył się ostatni turniej Intertoto. Koncepcja Pucharu Intertoto została stworzona przez austriackiego trenera Karla Rappana, brakowało mu jednak funduszy na jej zrealizowanie. Poszukując ich poznał Ernsta Thommena. Thommen, późniejszy wiceprezydent FIFA, od roku 1937 zajmujący się zakładami sportowymi w Szwajcarii, był bardzo zainteresowany pomysłem rozgrywek piłkarskich w lecie, tak by również w tym okresie roku istniał powód do obstawiania wyników meczów (stąd w nazwie pucharu słowo toto).

Spośród polskich klubów tylko Widzew Łódź (sezon 1976/77 oraz 1982/83) oraz Polonia Bytom (sezon 1964/65) triumfowali w tych rozgrywkach. Poza tym, jeszcze dwukrotnie polskie zespoły docierały do finału (Polonia Bytom w 1963/1964 oraz Ruch Chorzów w 1998).



Zwycięzcy rozgrywek

1961 - 1967


* 1961/62 Holandia Ajax Amsterdam - Holandia Feyenoord Rotterdam 4:2 *
* 1962/63 Czechosłowacja Slovnaft Bratysława – Włochy Padova Calcio 1:0
* 1963/64 Czechosłowacja Slovnaft Bratysława – Polska Polonia Bytom 1:0 *
* 1964/65 Polska Polonia Bytom – NRD Lokomotive Lipsk 5:4
* 1965/66 NRD Lokomotive Lipsk – Szwecja IFK Norrköping 4:1
* 1966/67 Niemcy Eintracht Frankfurt – Czechosłowacja Inter Bratysława 4:3

* - rozegrano tylko jeden mecz finałowy


W latach 1967 – 1994 odbywały się jedynie rozgrywki grupowe, bez finałów.

1995 - 2005

W 1995 roku rozegrano dwa równorzędne spotkania finałowe, od 1996 – trzy.

Podano łączne wyniki dwumeczów.

1995
* Francja RC Strasbourg - Austria Wacker Tyrol 7:2
* Francja FC Girondins de Bordeaux - Niemcy Karlsruher SC 4:2

1996
* Niemcy Karlsruher SC - Belgia Standard Liege 3:2
* Francja En Avant Guingamp - Rosja Rotor Wołgograd 2:2 *
* Dania Silkeborg IF - Chorwacja Segesta Sisak 2:2 *

1997
* Francja SC Bastia - Szwecja Halmstads BK 2:1
* Francja Olympique Lyon - Francja Montpellier Hérault SC 4:2
* Francja AJ Auxerre - Niemcy MSV Duisburg 2:0

1998
* Hiszpania Valencia CF - Austria SV Salzburg 4:1
* Niemcy Werder Brema - Jugosławia Wojwodina Nowy Sad 2:1
* Włochy Bologna FC - Polska Ruch Chorzów 3:0

1999
* Francja Montpellier Hérault SC - Niemcy Hamburger SV 2:2 (3:0 w karnych)
* Włochy Juventus Turyn - Francja Stade Rennais 4:2
* Anglia West Ham United - Francja FC Metz 3:2

2000
* Włochy Udinese Calcio - Czechy Sigma Ołomuniec 6:4
* Hiszpania Celta Vigo - Rosja Zenit Sankt Petersburg 4:3
* Niemcy VfB Stuttgart - Francja AJ Auxerre 3:1

2001
* Anglia Aston Villa - Szwajcaria FC Basel 5:2
* Francja Paris Saint Germain - Włochy Brescia Calcio 1:1 *
* Francja Troyes AC - Anglia Newcastle United 4:4 *

2002
* Hiszpania Málaga CF - Hiszpania Villarreal CF 2:1
* Anglia Fulham FC - Włochy Bologna FC 5:3
* Niemcy VfB Stuttgart - Francja Lille OSC 2:1

2003
* Niemcy FC Schalke 04 - Austria SV Pasching 2:0
* Hiszpania Villarreal CF - Holandia SC Heerenveen 2:1
* Włochy Perugia Calcio - Niemcy VfL Wolfsburg 3:0

2004
* Francja Lille OSC - Portugalia Uniao Leiria 2:0
* Niemcy FC Schalke 04 - Czechy FC Slovan Liberec 3:1
* Hiszpania Villarreal CF - Hiszpania Atlético Madryt 2:2 (3:1 w karnych)

2005
* Niemcy Hamburger SV - Hiszpania Valencia CF 1:0
* Francja RC Lens - Rumunia CFR Cluj 4:2
* Francja Olympique de Marseille - Hiszpania Deportivo La Coruña 5:3

* - wygrana dzięki większej liczbie bramek na wyjeździe


od 2006

Zgodnie z nową formułą, nie rozgrywa się już meczów finałowych. Jedenaście zespołów uzyskuje awans do drugiej rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA.

2006
* Anglia Newcastle United
* Francja AJ Auxerre
* Niemcy Hertha Berlin
* Holandia FC Twente
* Turcja Kayserispor
* Austria SV Ried
* Dania Odense BK
* Szwajcaria Grasshoppers Zurych
* Słowenia NK Maribor
* Cypr AS Ethnikós Áchnas
* Francja Olympique Marsylia

2007
* Portugalia UD Leiria
* Włochy UC Sampdoria
* Hiszpania Atlético Madryt
* Rumunia Oţelul Galaţi
* Kazachstan Toboł Kostanaj
* Niemcy Hamburger SV
* Francja RC Lens
* Austria Rapid Wiedeń
* Anglia Blackburn Rovers
* Szwecja Hammarby IF
* Dania Aalborg BK

2008
* Hiszpania Deportivo La Coruña
* Włochy SSC Napoli
* Portugalia Sporting Braga
* Szwajcaria Grasshoppers Zurych
* Niemcy VfB Stuttgart
* Rumunia FC Vaslui
* Francja Stade Rennes
* Austria Sturm Graz
* Anglia Aston Villa
* Szwecja Elfsborg Borås
* Norwegia Rosenborg Trondheim



W fazie eliminacyjnej, Polonia Bytom spotkała się z Racing Lens (1-3 i 4-0), Schalke 04 Gelsenkirchen (6-0 i 0-2) oraz Degerfors (1-1 i 6-0). Fazę grupową rozegrano w dniach 21 czerwca - 21 lipca.

Końcowa tabela grupy:

1 Polonia Bytom 6 meczów, 7 punktów, 18:6
2 Racing Lens 6 meczów, 7 punktów, 15:9
3 Schalke 04 Gelsenkirchen 6 meczów, 7 punktów, 10:12
4 Degerfors 6 meczów, 3 punkty, 4:20

Polonia Bytom w sezonie 1964/1965 zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach grupowych i w ćwierćfinale walczyła z SC Karl-Marx-Stadt. Przed pierwszym meczem uchodziła za zdecydowanego faworyta. Spotkanie odbyło się w Karl-Marx-Stadt i oglądało je 10 tysięcy widzów. Drużyna grała bardzo słabo i przegrała 0:2. Katowicki Sport nazwał Liberdę, Grzegorczyka i Banasia statystami i mocno skrytykował ich grę.

Rewanż w Bytomiu oglądany przez 14 tysięcy kibiców rozpoczął się częstymi atakami polonistów, jednak przez całą pierwszą połowę uzyskali oni tylko jedną bramkę. Spowodowane to było dobrą grą obrońców niemieckich, którzy przejmowali większość górnych podań bytomian. Na początku drugiej połowy drugą bramkę zdobył Liberda, a po 9 minutach Banaś z podania Pogrzeby uzyskał kolejny gol dla Polonii. Po tym wydarzeniu piłkarze Karl-Marx-Stadt zaczęli tracić nerwy - minutę po bramce Erler kopnął Pogrzebę, a zrewanżował mu się Jóźwiak i obaj zostali usunięci z boiska. W 67 minucie na polu karnym rywali znów Pogrzeba został sfaulowany - tym razem przez Hüttnera. Rzut karny wykorzystał Liberda i Polonia prowadziła 4:0. W 69 minucie ten sam Hüttner wykonywał rzut wolny i zdobył jedyną bramkę dla Niemców w tym meczu.

W półfinale Polonia wylosowała RFC de Liège. Pierwszy mecz odbył się w Belgii. Drużyna walońska zagrała bardzo dobrze i dzięki Edwardowi Szymkowiakowi bytomianie przegrali tylko jedną bramką.

Rewanż w Bytomiu oglądało 12 tysięcy osób. W pierwszej połowie nie padły żadne bramki, a pod jej koniec Walter Winkler doznał kontuzji i musiał opuścić boisko i od początku drugiej części zastąpił go Gulba. Belgowie zaatakowali skutecznie tuż po przewie i strzałem z 25 metrów Szymkowiaka pokonał Latamene. Od tego momentu drużyna polska częściej atakowała i w 51 minucie przyniosło to efekt w postaci bramki Liberdy. Później w 62 minucie stan dwumeczu wyrównał Pogrzeba i w 74 minucie ten sam zawodnik wyprowadził Polonię na prowadzenie. Wynik nie zmienił się do końca spotkania i drużyna bytomska drugi raz z rzędu awansowała do finału Pucharu Lata.

Pierwszy mecz finału rozegrany został na Stadionie Centralnym w Lipsku. Poloniści przyjechali z niedysponowanym Szymkowiakiem, który w meczu ligowym z Unią Racibórz nabawił się kontuzji. Zastąpił go rezerwowy bramkarz - Szczęsny. Rywale - drużyna SC Lipsk mieli być agresywnie kryci, a poloniści mieli zwalniać grę i kontratakować. W pierwszych minutach piłkarze bytomscy wypełniali swoje zadania, ale w 18 minucie Engelhardt podał do Frenzla, a ten strzelił z kilku metrów i zdobył bramkę. Drugą bramkę Niemcy zdobyli po błędzie Szczęsnego, który wybiegł z bramki, co wykorzystał Franke kierując piłkę do pustej bramki. Zatrzymał ją rękoma Winkler, za co sędzia jugosłowiański Branko Tesanic podyktował rzut karny, który wykorzystał Trölitsch. Ostatni gol w meczu strzelił stoper niemieckiej drużyny Giessner.

Rewanżowe spotkanie rozegrane zostało w Bytomiu. Na stadion udało się 30 tysięcy widzów, a mecz sędziował sędzia Heimann ze Szwajcarii. Przez pierwsze dwadzieścia minut obrona bytomska popełniła dwa poważne błędy. Najpierw Engelhardt znalazł się sam na sam z Szymkowiakiem, kilka minut później Franke był bliski zdobycia bramki, ale bez konsekwencji. W 20 minucie Löwe ograł Winklera i strzelił gol dla Niemców. Trzy minuty później Banaś trafił piłką Franke na polu karnym i tak padła pierwsza bramka dla Polonii. W 32 minucie Liberda został sfaulowany na polu karnym przez Giessnera, a rzut karny wykorzystał Grzegorczyk. Na cztery minuty przed przerwą Jóźwiak podwyższył prowadzenie bytomian na 3:1. Na początku drugiej połowy gra się wyrównała. W 70 minucie Grzegorczyk rozegrał szybką akcję, podał do Banasia, a ten doprowadził do stanu remisowego. W ostatnich minutach SC Lipsk próbowało jeszcze rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść, jednak w 88 minucie Pogrzeba przejął dośrodkowanie Banasia i strzelił piątą bramkę dla Polonii. Kilkanaście sekund przed końcem jeszcze Szymkowiak uchronił bytomian przed stratą gola i po chwili spotkanie się zakończyło. Polonia Bytom wygrała Puchar Rappana!