/p>

Historia

4 stycznia 1920 roku w Bytomiu z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie "Towarzystwa Sportowego Polonia". Wzięli w nim udział głównie członkowie Towarzystwa Sportowego "Sokół". Szczególną aktywnością wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i Edmund Grabianowski, który został pierwszym prezesem klubu. Okres powstań, plebiscytu i podział Śląska spowodował, że w sierpniu 1922 roku można było wymazać Polonię z rejestru klubów sportowych. Po wojnie życie Bytomia zaczęło się odradzać i już 29 maja 1945 reaktywowano Polonię, a pierwszym powojennym prezesem został dr Jan Wilga. Już w lutym 1920 roku miał miejsce pierwszy mecz Polonii Bytom z Pogonią Katowice. W następnych meczach Polonia Bytom rozegrała mecze z TS Poniatowski (wynik 1-4) oraz z Naprzodem Lipiny. Barw Polonii wówczas bronili: Badura II, Sosna, Kandziora, Winkler, Osadnik, Bambinek, Młynek, Pytlik, Szmatloch I, Szmatloch II, Badura I. Pierwszym sukcesem piłkarzy Polonii Bytom był remis z drużyną "Royal Oxford", w której grali angielscy żołnierze stacjonujący na Górnym Śląsku w czasie plebiscytu. Pierwsze zwycięstwo Polonia Bytom odniosła w styczniu 1921 r. z drużyną "13" Sosnowiec (wynik 5-3). Z powodów politycznych po III powstaniu śląskim i podziale Górnego Śląska, w końcu 1922 Polonia Bytom została zlikwidowana przez Niemców . Działacze i zawodnicy w większości trafili do powstałego w 1926 Miechowickiego Klubu Sportowego

Klub w Bytomiu reaktywowali w maju 1945 sportowcy oraz działacze wygnani ze Lwowa i sportowcy górnośląscy. Nowo założony klub nawiązuje do tradycji i barw klubu Pogoń Lwów. 17 maja 1945 nowa Polonia Bytom rozegrała pierwszy mecz, w którym na wyjeździe wygrała 3-2 z Wartą Poznań.

Największym sukcesem drużyny było dwukrotne wywalczenie tytułu Mistrza Polski w piłce nożnej (1954, 1962). Polonia też zdobyła Puchar Rappana (odpowiednik niedawnego Pucharu Intertoto) . W sezonie 1964/65 5-4 w finałowym dwumeczu Polonia pokonała Lokomotive Leipzig. Sezon wcześniej górnośląska drużyna przegrała w jednomeczowym finale 0-1 ze Slovnaftem Bratysława. Polonia Bytom zdobyła też Puchar Ameryki oraz trzykrotnie była finalistką Pucharu Polski, jednakże nigdy nie udało się zdobyć jej tego trofeum. Polonia Bytom zdołała też jako pierwszy polski klub awansować do II rundy (wtedy była to 1/8 finału) Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (dziś Liga Mistrzów) w sezonie 1962/63.

7 lipca 1997 z inicjatywy władz miasta i szefów Bytomskiej Spółki Węglowej doszło do połączenia sekcji piłkarskich Polonii i lokalnego rywala – Szombierek. Na bazie tych dwóch utytułowanych klubów miał powstać jeden silny. Niestety, wewnątrz władz nowego tworu szybko doszło do konfliktów i 30 listopada 1998 roku fuzja dobiegła końca.

22 czerwca 2005 klub awansował do II ligi, po zwycięskich barażach ze Szczakowianką Jaworzno. W sezonie 2005/2006 Polonia utrzymała się na zapleczu ekstraklasy dzięki zwycięskim barażom z Unią Janikowo. W meczu wyjazdowym poloniści bezbramkowo zremisowali, a w meczu w Bytomiu wygrali 1:0, po golu Andrzeja Rybskiego. Warto wspomnieć, że mimo przegranych baraży Unia Janikowo i tak awansowała do II ligi, gdyż z powodu problemów finansowych z uczestnictwa w rozgrywkach drugoligowych zrezygnowała Kania Gostyń, która awansowała bezpośrednio.

Przed sezonem 2006/2007 trenerem drużyny został Dariusz Fornalak. Celem klubu była walka o utrzymanie bez rozgrywania baraży. Początek sezonu nie zwiastował niczego szczególnego, dopiero po wyjazdowym zwycięstwie ze Stalą Stalowa Wola 5:0 coś w zespole ruszyło. Bytomski zespół grał coraz lepiej i osiągał dobre wyniki. Gdy po rundzie jesiennej z drużyny odeszło kilku ważnych zawodników (m.in. Jacek Broniewicz do Polonii Warszawa i Adrian Pajączkowski do Śląska Wrocław), wielu sądziło, że jest to niemożliwe. Tym bardziej, że klub borykał się z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Jednakże klub osiągał coraz lepszą pozycję w tabeli. Skutkowało to tym, że nie tylko utrzymał się w II lidze, ale włączył do walki o awans do Orange Ekstraklasy. Drużyna po rundzie jesiennej zajmowała w tabeli II ligi miejsce czwarte. Stało się jednak to, co na początku sezonu było niewyobrażalne. 3 czerwca zwycięskim meczem z Piastem Gliwice 3:2, Polonia Bytom wywalczyła po 21 letniej przerwie powrót do ekstraklasy. W ostatniej kolejce II ligi sezonu 2006/2007, 9 czerwca 2007 r. Bytomianie na wyjeździe zwyciężyli klub Miedź Legnica 0:4. Tym meczem najbardziej utytułowany piłkarski klub miasta Bytom ukończył pochód w drodze do piłkarskiej elity.

Po awansie nie było już tak "kolorowo". Stadion im. Edwarda Szymkowiaka nie został dopuszczony do rozgrywek. Drużyna musiała grać na stadionie Ruchu Chorzów, o który ciężko się starano. Więc każdy mecz był praktycznie u sąsiadów. Na początku sezonu bytomianie przegrywali większość spotkań. Jednak w środku rundy drużyna zaczęła sprawiać niespodzianki i zdobywać punkty. Na koniec rundy jesiennej przegrali po dramatycznym meczu z Łódzkim Klubem Sportowym (rzut karny w 90 minucie). I w ten sposób zakończyli rundę na 14 miejscu mając przewagę 3 punktów nad 15 w tabeli ŁKS. W czasie przerwy zimowej doszło do zmiany trenera, Fornalaka zastąpił Michał Probierz, który ratował Polonię już w II lidze. W rundzie wiosennej Polonia grała na tyle dobrze, że udało jej się zachować ligowy byt bez konieczności rozgrywania baraży. Na szczególną uwagę zasługują dwa cenne zwycięstwa wyjazdowe, odniesione nad Odra Wodzisław Śląski 2-0 i z bardzo słabo grającym na wiosnę Widzewem Łódź 4-2 - punkty zdobyte w tych spotkaniach bardzo przyczyniły się do końcowego sukcesu, jakim niewątpliwie było utrzymanie się Polonii w piłkarskiej elicie. Po sezonie do Jagiellonii Białystok odszedł trener Probierz, w związku z czym - przez problemy licencyjne, niemal uniemożliwiające zatrudnienie klasowego trenera - przez prawie cały okres przygotowawczy szkoleniowcem niebiesko-czerwonych był dotychczasowy trener Polonii w Młodej Ekstraklasie, a także jej wieloletni zawodnik Dietmar Brehmer.

Gdy piłkarze z Bytomia szykowali się do nowego sezonu, zarząd PZPN nie przyznał licencji Polonii na grę w Ekstraklasie, ponieważ klub Polonia Bytom nie jest spółką akcyjna, co jest wymagane przez PZPN, drugim powodem jest brak wymaganego stadionu, ponieważ stadion im. Edwarda Szymkowiaka nie posiada krytych trybun, trzecim wielkim problemem były kłopoty finansowe. Jednak klub robił co mógł, aby zatrzymać Ekstraklasę w Bytomiu, czego efektem było ponowne rozpatrzenie sprawy licencyjnej, która zakończyła się niepowodzeniem. 7 lipca 2008 Komisja Odwoławcza ds. Licencji w PZPN na wniosek Zarządu PZPN zajęła się po raz trzeci sprawą Polonii i wydała warunkową licencję na grą w ekstraklasie w sezonie 2008/2009. Przed sezonem trenerem Polonii został były szkoleniowiec m.in. Górnika Zabrze i Polonii Warszawa, Marek Motyka. Od sezonu 2008/2009 sponsorem technicznym Polonii została niemiecka firma ERIMA. W rundzie jesiennej bieżącego sezonu, Polonia znowu była skazywana przez większość ekspertów piłki nożnej w Polsce na walkę o utrzymanie, a niektórzy nawet ferowali już wyroki o rychłym spadku Polonii do niższej ligi. Niespodziewanie zespół prowadzony przez Marka Motykę grał ładną dla oka, ofensywną, a także skuteczną piłkę. Polonia wygrała jesienią m.in. z Górnikiem Zabrze, Arką Gdynia czy Legią Warszawa i zajmuje po 17 kolejkach ligowych niezłą - 9 pozycję z 21 punktami w dorobku. Po nieudanym początku rundy wiosennej, pracę stracił trener Marek Motyka. Jego następcą został Jurij Szatałow, mało znany szkoleniowiec, pochodzący z Rosji, jednak swoimi wynikami pokazał swój świetny warsztat. Polonia Bytom po ładnej i efektywnej grze zajęła 7 miejsce na koniec sezonu 2008/2009!

Sezon 2009/2010, piłkarze Polonii Bytom rozpoczęli w świetnym stylu, pokonali m.in. GKS Bełchatów i Koronę Kielce. Przez pewien okres czasu, niebiesko-czerwoni byli nawet wiceliderami tabeli! Jako pierwsi urwali punkty Wiśle Kraków, remisując w Sosnowcu (tam Wisła rozgrywa swoje mecze) 1-1! Najwyższą wygraną podopieczni Jurija Szatałowa mogli się pochwalić z Piastem Gliwice, wygrali wtedy przy Olimpijskiej aż 4-0, po 2 gole strzelili Grzegorz Podstawek oraz Jacek Trzeciak. Druga część rundy jesiennej nie była już tak rewelacyjna, jednak bytomianie i tak zajęli bardzo dobre, 7 miejsce po rundzie jesiennej, 24 punktami na koncie. Runda wiosenna nie należała do zbyt udanych, porażki z Koroną, Piastem czy Cracovią nie wróżyły niczego dobrego. W ostatnich 4 meczach bytomianie zgromadzili 7 punktów i ostatecznie znowu uplasowali się na 7 miejscu w tabeli.

Sezon 2010/2011 okazał się niestety najgorszym w ostatnich latach, zarówno pod względem sportowym, jak i kibicowskim. Drużyna rozpoczęła rozgrywki w fatalnym stylu, po 5. ligowych kolejkach, zespół Jurija Szatałow miał na koncie zaledwie 1 zdobyty punkt! W szóstej kolejce, bytomianie podejmowali przy Olimpijskiej odwiecznego wroga - chorzowski Ruch - z którym dość niespodziewanie, aczkolwiek całkowicie zasłużeni wygrali, 1-0 po ładnej bramce strzelonej głową przez Dariusza Jareckiego. Przed 11. ligową kolejką doszło do... sprzedaży trenera Szatałowa do Cracovii! Co ciekawe, transakcja odbyła się dzień przed meczem właśnie z Pasami! Jego następcą został ściągnięty w trybie ekspresowym Jan Urban, a co najważniejsze, z Cracovią udało się wygrać 1-0, znów po golu Jareckiego! Rundę jesienną Polonia zakończyła na bezpiecznym, 13 miejscu, z 17 punktami na koncie. Zimą doszło do kolejnej zmiany szkoleniowca, po rezygnacji Urbana, nowym trenerem został Robert Góralczyk. Zimowe sparingi napawały optymizmem kibiców, zwłaszcza wyniki podczas zgrupowania w Turcji, niestety liga wszystko zweryfikowała. Znów pierwsze zwycięstwo zespół odniósł w derbowym meczu z Ruchem Chorzów, Cicha 6 wreszcie została odczarowana, Polonia wygrała 2-0 po bramkach Błażeja Telichowskiego i Grzegorza Podstawka. Do końca sezonu drużyna rozegrała tylko jeden genialny mecz, wygrywając z Jagiellonią 3-2 (do przerwy było 3-0!), później była już równia pochyła. Cztery porażki z rzędu wynikiem 2-1 i spadek na ostatnie miejsce w tabeli, ostatnia kolejka to pogrom w stolicy z Legią aż 4-0 i niestety "Królowa Śląska" po 4 sezonach w elicie, musi ją opuścić. Sezon zakończony na 16 pozycji.

Sezon 2011/2012 to kolejna nieudana odsłona w historii Polonii Bytom. Zespół zajął ostatecznie 15 miejsce w ligowej tabeli i musiał opuścić szeregi pierwszoligowców. Drużyna prowadzona przez Dariusza Fornalaka miewała okresy dobrej gry, potrafiła wygrać m.in. 4-1 z Olimpią Grudziądz czy 4-2 derbowy pojedynek z GKS-em Katowice, ale też przegrać z Arką Gdynia 0-4 czy z najgorszym zespołem I ligi, Olimpią Elbląg 1-2. Najlepszym strzelcem bytomian okazał się Jakub Świerczok, z 12. golami na koncie. Co ciekawe, wszystkie te bramki strzelił już w rundzie jesiennej, co zaowocowało transferem młodego zawodnika do 1.FC Kaiserslautern! Przedstawiciele Bundesligi zapłacili (kwota nieoficjalna) Polonii 413 tys. euro, co jest z całą pewnością rekordem w historii klubu. W wyniku spadku do II ligi, pracę z dniem 30 czerwca 2012 roku stracili pierwszy szkoleniowiec Dariusz Fornalak oraz trener bramkarzy Mirosław Dreszer. Warto dodać, że w rundzie wiosenną w zespole grali m.in. Marcin Cabaj (162 mecze w ekstraklasie) czy Hermes (185 meczów w ekstraklasie), mimo ich świetnej gry, bytomianie spadli z I ligi.

Mimo spadku, w sezonie 2012/2013 Polonia nadal występował w I lidze, a wszystko dzięki wycofaniu się Ruchu Radzionków z rozgrywek. Drużynę początkowo prowadził Piotr Pierścionek, jednak po 10 kolejkach (bilans 0-3-7) zastąpił go Jacek Trzeciak. Polonii nie pomogło wycofanie się ŁKS-u Łódź po 22 kolejce oraz brak licencji dla spadkowicza Polonii Warszawa. Bytomianie zajęli 17 miejsce i tym razem naprawdę już spadli. Sezon 2013/2014 był okresem reorganizacji ligi. Połowa drużyn z grupy zachodniej i wschodniej spadała do niższej klasy rozgrywkowej w celu stworzenia jednej, teoretycznie mocnej ligi. Mimo porażki w pierwszym meczu z Chrobrym Głogów, Polonia systematycznie zdobywała punkty. Bytomianie bardzo dobrze grali u siebie, jednak na wyjazdach rozczarowywali i przede wszystkim zdobywali mało punktów. 9 października 2013 roku właśnie z powodu niewygrywania meczów na wyjeździe został zwolniony trener bytomskiej drużyny Jacek Trzeciak. Nowym trenerem został Artur Skowronek, jednak nieco ponad miesiąc później rozwiązał kontrakt z klubem. Od 3 stycznia 2014 roku trenerem był Grzegorz Kurdziel. Zespół od początku grał bardzo słabo i przegrywał ważne spotkania w kontekście walki o utrzymanie. Gdy Polonia znalazła się pod kreską ponownie postanowiono zmienić trenera. Funkcję pierwszego szkoleniowca powierzono Piotrowi Mrozkowi. Bytomianie prowadzeni przez trenera zdobywali średnio 2 punkty na mecz (bilans 4-2-1), ale ostatecznie zajęli 9 miejsce, które dawało spadek. Szansa na utrzymanie pojawiła się w momencie, gdy Warta Poznań (8 miejsce) nie otrzymała licencji na grę w 2 lidze, niestety Polonia również nie zdobyła licencji i po roku opuszcza szeregi drugoligowców.

Sezon 2014/2015 był dla Polonii pierwszym w historii klubu występem w tej klasie rozgrywkowej. Trenerem drugi raz został Jacek Trzeciak, który dostał wytyczne powrotu na szczebel centralny. Bytomianie bardzo dobrze radzili sobie w grupie opolsko-śląskiej, kończąc rok 2014 na 2 miejscu, 2 punkty za liderującą Odrą Opole. Dwukrotnie rozgrywane były derby Bytomia. Pierwszy mecz rozgrywany na Szombierkach zakończył się wynikiem 0-0, natomiast spotkanie przy ul. Olimpijskiej poszło po myśli niebiesko-czerwonych, którzy wygrali 3-0. Najważniejszy mecz z perspektywy tabeli rozgrywany był w 34 kolejce. Polonia oraz Odra miały po 75 punktów i grały ze sobą mecz w Opolu. Klub ze Śląska uległ 2-1 i marzenie o awansie stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Następnie Polonia wygrała pozostałe 4 spotkania i dzięki wygranej Szombierek Bytom z Odrą 1-0, zajęła pierwsze miejsce w tabeli dające grę w barażach z Wartą Poznań. W pierwszym meczu Polonia wygrała na wyjeździe 2:1, a w rewanżu na własnym stadionie zwyciężyła 1:0 i awansowała do II ligi!

Sezon 2015/2016 był dla bytomian bardzo specyficzny. Polonia często prowadziła w meczu, by następnie szybko tracić bramki, co skutkowało utratą punktów. Niebiesko-czerwoni potrafili trzykrotnie prowadzić z Puszczą Niepołomice, a ostatecznie przegrać mecz 5-4. 28 listopada odbył się ostatni mecz w roku 2015. Polonia gościła drużynę Wisły Puławy, która pewnie pokonała gospodarzy 3-0. Polonia Bytom zajęła w tabeli miejsce 15. Zarząd postanowił zwolnić jednak trenera Trzeciaka, którego zastąpił Ireneusz Kościelniak. Polonia ostatecznie z bilansem 13-6-15 zajmuje 11 miejsce i utrzymuje się w lidze. Sezon 2016/2017 Polonia rozpoczęła mając -4 pkt za niespełnienie wymogów licencyjnych. Bytomianie rozpoczęli bardzo obiecująco, ponieważ po 4 kolejkach zdobyli 10 punktów, nie tracąc żadnej bramki. Przełomowym meczem okazał się wyjazd do Wejherowa, gdzie Polonia przegrała 4-0! Następnie wszystko zaczęło się burzyć i po fatalnych wynikach trener Kościelniak został zmieniony przez Andrzeja Orzeszka. Nowy trener nie pomógł poprawić wyników, a dodatkowo Polonia otrzymała kolejne ujemne 4 pkt. Bytomianie ostatecznie zamknęli stawkę i spadli do 3 ligi, jednak klub postanowił się wycofać i wystartować jako nowy podmiot, w rozgrywkach 4 ligi.

Sezon 2017/2018 Polonia rozgrywała jako Bytomski Sport, w IV Lidze, grupie II. Bytomianie niespodziewanie przegrali pierwszy mecz, z beniaminkiem Odrą Centrum Wodzisław Śląski 1-0. Dalej na szczęście było już tylko lepiej, ale nie brakowało wpadek z zespołami, które Polonia powinna spokojnie pokonać. Po rundzie jesiennej Polonia zajmowała 2 miejsce z dorobkiem 29 punktów, tracąc punkt do LKS-u Bełk. Niebiesko-czerwoni ostatecznie zajęli pierwsze miejsce, które premiowało grą w barażach o 3 ligę. Polonia zmierzyła się z wygranym I grupy śląskiej Ruchem Radzionków. Pierwszy mecz rozgrywany przy Olimpijskiej zakończył się wynikiem 1-1. W rewanżu Ruch zwyciężył 2-1, co skutkowało brakiem awansu i ogromnym zawodem. W przerwie letniej wymieniono większość składu, odeszło aż 17 zawodników! Nowym trenerem został Marcin Domagała, a spotkania Polonia musiała rozgrywać na Szombierkach przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Pierwsza ligowa kolejka dla bytomian się nie odbyła, ponieważ Sarmacja Będzin zrezygnowała organizacji meczu (walkower na korzyść Polonii). Kolejne 4 mecze przyniosły 12 punktów, bez straty bramki. Następnie były dwie niepokojące porażki po 3-0 z zespołami z Poraja i Zawiercia. Rundę jesienną Polonia zakończyła jednak liderując, mając 2 punkty przewagi nad Śląskiem Świętochłowice. Wiosna była już dla niebiesko-czerwonych fenomenalna, ani jednej porażki, zaledwie 2 remisy na koncie (bilans 13-2-0) z Unią Kosztowy i Gwarkiem Ornontowice. Najlepszym strzelcem zespołu został Marcin Lachowski, autor aż 25 bramek. Polonia ponownie stanęła przed szansą awansu do 3 ligi, grając w barażu z LKS-em Czaniec. Pierwszy mecz wyjazdowy zakończył się wynikiem 2-2 (bramki: Borycka, Budzik), natomiast w rewanżu padł bezbramkowy remis i dzięki bramkom na wyjeździe Polonia awansowała do rozgrywek 3 ligi, grupy III!!!

Sezony 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 to nieudolne próby awansu na szczebel centralny, trenerem bytomian był wtedy Kamil Rakoczy, a niebiesko-czerwoni kończyli rozgrywki dwukrotnie na drugim miejscu i raz na trzecim miejscu w tabeli. Przed sezonem 2022/2023 nowym trenerem został doświadczony Ryszard Wieczorek, początek sezonu nie zwiastował sukcesów, gra była lepsza, lecz nadal wyniki nie były na miarę awansu. Wszystko natomiast zmieniło się od listopada 2022 roku, gdy pierwszym trenerem został dotychczasowy asystent Adam Burek. Pod wodzą młodego szkoleniowca niebiesko-czerwoni wiosną awansowali na pierwsze miejsce w ligowej tabeli, wyprzedzając faworyzowany Raków II Częstochowa i nie oddali pozycji lidera już do końca rozgrywek. Awans do II ligi stał się faktem!  

Od sezonu 2023/2024 Polonia Bytom występuje ponownie na szczeblu centralnym, od 7. kolejki (tj. wrzesień) rozgrywa swoje domowe spotkania na obiekcie piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Piłkarskiej. tekst tworzony przy pomocy: Tomex